مصاحبه با دکتر هادی خانيکی

* با توجه به نزدیک شدن انتخاب مجلسAAA2.jpg

 هشتم شرایط حضور جبهه مشارکت در

انتخابات چیست ؟

- انتخابات برای هر حزب سیاسی از جمله

جبهه مشارکت یک فرصت است که نباید از آن

غفلت کرد . این هم ناشی از ضرورت کار

سیاسی است که هر حزبی که کار سیاسی

 می کند از برجسته ترین مصداق های کار

 سیاسی اش شرکت در انتخابات است و

هم ناشی از ضرورت های اجتماعی است که

 در جامعه و در کشور ما رخ می دهد ، به هر حال

 گرایش های مختلف سیاسی حرف خود را به

 زبان انتخابات می زنند و به عبارت دیگر به پای صندوق رأی رفتن یک آرایش سیاسی هم هست . به همین دلیل جبهه ی مشارکت هم انتخابات مجلس هشتم را یک فرصت جدی برای کشور تلقی می کند و در صورتی که انتخاباتی عادلانه ، قانونمند و آزاد شکل بگیرد قطعاً موفقیت خود را خوب ارزیابی می کند .

* استراتژی حضور از جانب جبهه ی مشارکت ایران اسلامی برای انتخابات مجلس هشتم چیست ؟

- مهمترین استراتژی در چهار چوب ائتلاف است . هر چه ائتلاف بزرگتری در میان اصلاح طلبان شکل بگیرد و توافق های بیشتری داشته باشند . حزب خود را در این جا موفق تر می داند ، شاید مطلوب ترین شکل هم برای حزب این باشد که جناح مقابل هم در یک آرایش این چنینی ظاهر شود که زمینه برای یک رقابت کاملاً مشهود و آشکار ، یک رقابت دو گانه در جامعه فراهم شود و طبیعتاً حزب در قالب ائتلاف حرکت خواهد کرد .

* جبهه ی مشارکت در انتخابات مجلش هشتم بنای کار خود را بر روی مهره های نو قرار داده یا مدیران کار کشته ی دولت اصلاحات ؟

- هنوز حزب وارد انتخاب مصداق ها نشده است ، نه تنها حزب وارد این گونه مصداق ها نشده بلکه خود ستاد ائتلاف هم وارد چنین مبحثی نشده است . بیشتر بحث بر سر این است که اساساً چگونگی حضور و مبناهای حضور مشخص شوند ، سپس بر مبنای آن افراد چه توسط حزب و چه توسط ستاد ائتلاف انتخاب می شوند ، قطعاً مطلوبترین شکل ترکیبی است از چهر ه های شناخته شده و مؤثر در عرصه های سیاسی اجرایی و چهره های جدیدی که زمینه فعالیت و کار را دارا باشند .

* در صورت پیروزی اصلاحات در انتخابات مجلس هشتم برنامه های کاندیداهای اصلاحات چیست ؟

- برنامه های سیاسی طبیعتاً جزئی از یک چهار چوب و چشم انداز سیاسی است که خوشبختانه حزب هم در گذشته فعالیتهایی را انجام داده و هم در حال حاضر کارهای را به انجام رسانیده و چهار چوب چشم انداز و جهت گیری از جانب حزب مشخص است و   برنامه های جز به جز هم بستگی به این دارد که خوب شما در نظر بگیرید میزان موفقیت در مجلس هشتم در موفقیتهای بعدی تأثیر گذار است و همین طور بالعکس . به همین دلیل همانند مجلس ششم که خود حزب حتی قبل از پیروزی  در مجلس برنامه ای برای فراکسیون خود در دستور کار داشت ، قطعاً چنین برنامه ای طراحی خواهد شد . چون برنامه ی حزب بستگی به ترکیبش در مجلس دارد و به طور کلی حتما برنامه ی حزب استفاده از همه فرصتهای انتخاباتی هست .

* سهم حضور جبهه های مشارکت در مجلس هستم به چه میزان خواهد بود ، طلایه دار است و یا به اندازه ی سایر تشکل ها در ائتلاف ؟

- طبیعتاً وقتی بنای کار برروی ائتلاف است ، قطعاً حزب در این ائتلاف تأکید بر این موضوع دارد که در این  ائتلاف نقش احزاب کمرنگ نشود و تأثیر گذاری احزاب نادیده گرفته نشود ، اما این به آن معنا نیست که حزب از ائتلاف سهم خواهی کند . اساساً پدیده ای به نام ائتلاف یعنی توافق بر سر حداقل ها و طبیعتاً این بامنطق گفتگویی که در ائتلاف صورت می گیرد انجام می شود یعنی در واقع خود ستاد ائتلاف هم نقش احزاب و تأثیر گذاری آنها رامدنظر قرار می دهد . بنای جبهه مشارکت هم حضور فعال در انتخابات هست و از این نظر تفاوتی ندارد که مستقلاً وارد عرصه ی انتخابات شود یا در قالب ائتلاف و یعنی چون در ائتلاف وارد شده است ، میزان تحرک سیاسی و میزان تحرک اجتماعی اش کمتر نخواهد شد .

* آقای دکتر نظرتان را در مورد شخصیتهای حقوقی زیر بفرمایید :

1- احمد جنتی : یک روحانی که به بسیاری از تحولات جامعه ی ایران آگاهی پیدا نکرده است.

2- کاندلیزا رایس : یک وزیر خارجه ی وفادار به رئیس خود

3- البرادعی : سیاستمدار جهان سومی که سعی دارد در شرایطی که خیلی برای خود ضرر نداشته باشد ، گرایش جهان سومی خود را نشان دهد .

4- سید حسن نصرا... : یک انقلابی خردمند .

5- محمود عباسی : یک سیاستمدار که در شرایط خیلی دشوار قرار گرفته است .

6- ابراهیم یزدی : یک سیاستمداری که سعی در این دارد که هیچ فرصتی را در پیشبرد کارهای حزبی اش از دست ندهد .

7- جرج بوش : مظهر بروز نوع جدیدی از بنیادگرایی در جهان معاصر .

8- محمود احمدی نژاد : توانستن و شدن را مستقل از هر شرایطی در دنیای امروز و در کشور ایران پی گیری می کند .

9- آقای هاشمی رفسنجانی : یک سیاستمدار روحانی

10- سید محمد خاتمی : نماد عقلانیت و عاطفه ی ایرانی

11- هادی خانیکی : کسی که سعی کرده است در گفتمان ها و در مراحل مختلفی که بوده است نماند و به این دلیل از شکست هایی که داشته مأیوس نشده است .

 

گزارش از : انسان آزاد  

 

/ 10 نظر / 25 بازدید
علی(آدمکها)

ضمن عرض سلام و وقت بخیر.امیدبه داشتن راهی روشن و متحد در کنار همفکرانتان.برای شما ارزوی موفقیت دارم.لینک شما در وبلاگ اصلاحات ثبت شده در صورت امکان و تمایل به وجود نام شما در لیست دوستان وبلاگ اصلاحات لطفا شماهم تبادل کنید.پاینده باد .جاوید باشید

یاران باران یاران خاتمی

`*.¸.*´ ¸.•´¸.•*¨) ¸.•*¨) (¸.•´ (¸.•´ .•´ ¸¸.•¨¯`• _____****__________**** ___***____***____***__ *** __***________****_______*** _***__________**_________*** _***_____________________*** _***______سلام آپ شدم____*** __***___________________*** ___***____تشریف بیارید____*** ____***______________ *** ______***___________*** ________***_______*** __________***___*** ____________***** _____________*** ______________*

مجمع وبلاگ نويسان اصلا ح طلب

سلام دوستان عزيز دبير کل مجمع همزمان با نيمه شعبان به اهواز سفر خواهد کرد بزودی جلسه وبلاگ نويسان خوزستان برگزار می شود لطفا به وبلاگ نويسان ديگر نيز خبر بدهيد جديد ترين اخبار از اين نشست را در وبلاگ مجمع بخوانيد

سهيل سروش نيا

فکر کنم اگه اين دوره حزب مشارکت هيچ کاری نکنه وفقط در انتخابات شرکت کنه پيروز ميشه. البته اگه خودشون گند نزنن...

ابلهی که همه چيز ميدانست !

طبق آخرین آمار ۱۷ میلیون نفری که به احمدی نژاد رای دادند دوگانه سوز شدند چون هم دلشون سوخت هم کونشون !

ابلهی که همه چيز ميدانست !

در ادامه طرح امنيت اجتمايي ، حوزه علميه قم اعلام كرد براي جلوگيري از روابط نامشروع دختران و پسران بزودي طرح آخوند نامحسوس اجرا ميشود !! .......................................... وقتی عقیده، عقده خوانده می شود و نور ماه در آب مهتاب تلقی می شود، و متانت زمین در زیر برف یخ می زند؛ نان از خانه ی یتیم می دزدیم و می فهمیم که دزد ، اشتباه چاپی درد است .

ياغی

خاورمیانه ی جدید ازدل تغییرات ریشه ای وساختاری بیرون می آید که شاهد آن هستیم.مشکل دیکتاتورهای مذهبی دراین خاک کهن ،نه آمریکا،نه اسرئیل،ونه....چیز دیگریست که تصور می کنند،مشکل واقعی آنیست که پیشروی آنهاست وسعی می کنند خودرادربرابر آن به ندیدن بزنند! ازتغییرات اساسی وپایه ای که درجامعه ی ایرانی رخ می دهد، تاجریان اصلاح طلبی که به آرامی راه خودرادر جوامع عقب افتاده ی عرب پیدا می کند،می توان به مدل آینده ی خاورمیانه جدید پی برد.یکی از دلایل جدی که دولت نهم سعی درپیوند باجهان اسلام دارد وهمه ی تلاش خودرا برای ایجاد توهم یکدستی بادنیای اسلام می کند،چیزی جزء ذات تحولات فرآگیر عصرجدید نیست.شعورجمعی ایرانیان به راحتی راه رهایی و آزادی رایافته است،آنچه که در جامعه می گذرد با توهم های تصویری حاکمان نیرنگ متفاوت است و..

مصطفی

درود بر تو دوست عزیز مدتی بود بعد از هک شدن پرشین بلاگ دل و دماغ بروزرسانی نداشتم . ولی دوباره شروع کردم . با یک وبلاگ جدید در یک فضای نو . <<<< اصلاحات در اصلاحات>>> به من سر بزن . خوشحالم میکنی. آدرس قدیم :www.mokafatnameh.persianblog.ir آدرس جدید : www.eslahat.blogsky.com